Delovanje društva LEPA SI je usmerjeno v organizacijo srečanj in delavnic, z namenom ustvarjanja raznolikega in vključujočega okolja ter spodbujanja socialnega vključevanja oseb s posebnimi potrebami v lokalni skupnosti. Izvajamo različne delavnice in aktivno sodelujemo z drugimi društvi in organizacijami v Jeseniški občini in širše. Na podlagi pridobljenih izkušenj smo ugotovili, da lahko s svojim znanjem, strokovnostjo in občutkom do potreb oseb s posebnimi potrebami pomembno prispevamo k raznolikosti in inkluziji.

DEJAVNOSTI DRUŠTVA

V društvu LEPA SI izvajamo dopoldanske delavnice, z dnevno rutino spodbujanja veščin za čimbolj samostojno življenje, kot so sposobnostim primerne prilagojene veščine življenjskih opravkov zunaj bivalnega prostora, spoznavanje z denarjem in finančnim poslovanjem na osnovni ravni, poštne storitve, osnovna skrb za zdravje s spoznavanjem osnov lekarniških dejavnosti, obiskovanje in usvajanje preprostih knjižničnih dejavnosti, izobraževanje na področju osnovnih veščin za udeležbo v  javnem prevozu in usvajanje preventivnih veščin vezanih na prometno varnost. Prav tako sodelujemo z gospodarskimi subjekti, pri katerih spoznavamo različne poklice.

VEČ

Redna popoldanska druženja in delavnice društva LEPA SI, se izvajajo 3 x tedensko. Delavnice in druženja so namenjena aktivnemu preživljanju prostega časa z namenom krepitve samostojnosti, primerne psihofizičnim sposobnostim posameznikov.

V društvu LEPA SI izvajamo:

ob ponedeljkih kombinirane dejavnosti in sicer tretji ponedeljek v mesecu socialno-ustvarjalne delavnice, drugi in četrti ponedeljek spoznavanje tuje države in prvi ter peti ponedeljek ustvarjalne delavnice (ustvarjanje izdelkov za praznike, okrasitev prostorov, izdelava izdelkov za bazar, ipd.).

V sredah 1 x mesečno praznujemo rojstne dni članov društva LEPA SI ter do poletja 3 do 4 x mesečno družabništvo, sprehodi, šport ter različne teme (meditacija, joga,…) izvedene s strani zunanjih izvajalcev. Po poletju pa bomo začeli s pripravami na projekt Naj december zažari z društvom LEPA SI, kot instrumentalno-pevski band.

Ob petkih pa se prostori društva LEPA SI spremenijo v gledališče, saj imamo dramsko skupino, kjer pripravljamo različna dramska ter pevsko-plesna dela za različne nastope. Nastopamo v prostorih društva za Prešernov dan in Materinski dan oziroma Dan žena. V mesecu maju nastopamo na Paradi učenja. Na projektu Naj december zažari z društvom LEPA SI vsako leto nastopimo z vsaj eno dramsko igro in enim plesno-pevskim nastopom.

VEČ

Vključujemo se v lokalno skupnost, vezano na različne praznike in prireditve, v obliki lastne organizacije in/ali sodelovanje z drugimi organizacijami. Izdelujemo tematske izdelke, se učimo oz. pripravljamo primerne dramske, plesne in video vsebine za nastope in sodelovanja na različnih prireditvah z namenom inkluzije in podpore različnim lokalnim društvom.

VEČ

Vsako leto društvo LEPA SI organizira več dnevno letovanje za osebe s posebnimi potrebami, z namenom spoznavanja drugačnega okolja, prilagajanja nevsakdanjim okoliščinam in sproščanja.

VEČ

Sodelujemo s strokovnjaki, z lokalno skupnostjo ter drugimi društvi v občini Jesenice in širše, v obliki organizacije delavnic, predavanj, okroglih miz,… različnih tematik povezanih z življenjem oseb s posebnimi potrebami in njihovo dobrobit.

CILJI DRUŠTVA

Spodbujanje vključevanja oseb s posebnimi potrebami v okolje;

ohranjanje in nadgradnja pridobljenega znanja iz šolskega in družinskega okolja;

pridobivanje novih znanj in spretnosti za samostojnejše življenje;

krepitev medsebojnih odnosov;

aktivna udeležba na prireditvah in dogodkih namenjena vključevanju ter pridobivanje prilagojenih izkušenj;

krepitev samopodobe in občutka sprejetosti ter varnosti;

spodbujanje splošne aktivnosti posameznikov s posebnimi potrebami glede na njihove zmožnosti;

integracija v tematske športne in kulturne dejavnosti prebivalstva;

dolgoročna inkluzija kakovostnega in aktivnega preživljanja prostega časa;

poudarjanje pomena zdravega življenjskega sloga ne glede na posameznikove zmožnosti;

promocija socialne vključenosti oseb s posebnimi potrebami kot pomembnega prispevka k družbenemu življenju;

aktivno vključevanje, izobraževanje in ozaveščanje na področju različnih osebnih in družbenih vrednot;

spodbujanje sprejemanja različnosti v družbi s ciljem enakovrednega, kakovostnega družbenega življenja.